Karel Ženíšek - Fotoúlovky - Články z roku 2018
Zpět na úvod

Zpět na Články


26. 5. 2018            (Přidány 3 fotografie)

Rákosník zpěvný

Před koncem května jsem podle plánu jel za Třešť zkontrolovat, jak mí oblíbení roháči vyhnízdili.
Přijel jsem na místo, hnízdo prázdné, zdálo se mi trochu poničené. Roháče jsem nespatřil, i když jsem důkladně propátrával hladinu a okolí břehů dalekohledem. Než jsem s tím skončil, připlul do mé blízkosti párek labutí. Že by labutě plenily hnízda jsem se nikde nedočetl, ale můj známý, zkušený ornotolog říká, že kde se v době hnízdění objeví labutě, ostatní vodní ptáci mizí.
Trochu mě to rozladilo, ale zvolil jsem náhradní program a zajel k dalšímu velkému rybníku opodál. I tady plaval na hladině párek labutí a také pár dospělých kachen.
V ostrůvku rákosí se některé stonky dost výrazně pohupovaly. Těšil jsem se na rákosníka, ale byli to kapři.
Po chvíli tam ale opravdu přilétl rákosník a dost rychle se pohyboval mezi jednotlivými stonky. Bylo to poměrně daleko a s objektivem s přepočteným ohniskem 840 mm jsem mu nestačil. Měl jsem ho na stativu s kulovou hlavou. Při nutnosti použít jeden zaostřovací bod bych při jeho váze ostřící bod na rákosníkovi neudržel. Zalitoval jsem, že nemám gimbal hlavu. Fotka z toho žádná nebyla. Čekal jse však dál.
Po delší době se zase objevil a tentokrát jsem já byl rychlejší než on a dvě fotky, ve chvilce kdy seděl na rákose, nafotil. Ještě jsem cvakl jeho odlet a nějakou náhodou se podařilo zaostřit na oko, jak to má být. Doma jsem fotky porovnával s obrázky různých druhů rákosníků a kvůli žluté barvě nožek ho zařadil jako zpěvného.

Galerii s fotkami rákosníka zpěvného otevřete kliknutím sem


7. 5. 2018            (Přidáno 5 fotografií)

Roháči

Již delší dobu vím o rybníku kousek za Třeští, kde každoročně zahnízdí roháči. Nejsou příliš plaší, hnízdo si staví pár metrů od cesty po které chodí hodně lidí na procházku.
Na začátku května jsem dostal zprávu, že je nově vystavěné hnízdo obsazené. Jel jsem se tam podívat na kontrolu. Samozřejmě mě nezklamali. Hnízdo si postavili těsně u cesty za pruhem rákosí, který nebyl široký ani metr. Z cesty bylo jako obvykle dobře viditelné.
Cvaknul jsem několik snímků přes rákosí a pak jsem poodešel po cestě zpět, abych mohl z větší vzdálenosti zachytit prostředí kolem hnízda.
Oba roháči se tvářili, jako by o mě nevěděli. Jeden z nich seděl na hnízdě, druhý se zdržoval kousek od něj.
Další návštěvu jsem si naplánoval na dobu kolem termínu, kdy by se měli na vodě objevit mladí ptáci.

Galerii s novými fotkami roháčů otevřete kliknutím sem


12. 4. 2018            (Přidáno 19 fotografií)

Opět čápi. Ze Štoků a ze Stříteže

V pondělí 9. května jsem se do Štoků vydal zase, tentokrát s kompletním vybavením. Zelená vrata byla otevřená, nemusel jsem fotit ze silnice a vzdálenost se také o něco zkrátila. Zadařila se i videa. V úterý jsem jel přes Střítež (bez foťáku) a na komíně u rybníka pózoval samotný čáp. V Dobroníně mi to nedalo a zajel jsem ke škole zkontrolovat hnízdo. Čápi tam nebyli ale od místních jsem se dozvěděl, že se tam v neděli jeden objevil, zdržel se asi hodinu a odletěl. Usoudil jsem, že je to asi ten ze Stříteže.
Ve středu jsem měl něco málo k vyřízení u Vodního ráje. Pak jsem měl cca jeden a půl hodiny volného času, než jsem se tam opět musel vrátit. Protože jsem s tím počítal, měl jsem ssebou foťák se stativem. Využil jsem ho k pokusu o úlovek čápa ve Stříteži. Tam mě čekalo příjemné překvapení. Na komíně mi místo jednoho čápa pózoval pár. Jeden kolemjdoucí mi prozradil, že paní čápová přiletěla v úterý. Po tak dlouhé cestě byla docela svěží a za tu krátkou dobu, kterou jsem měl k dispozici, pár dokázal stihnout vše co jsem si přál. A já to stihl nafotit. Projevy vzájemné náklonosti, klapání zobáky s hlavou zakloněnou až na záda i snahu o zachování rodu.


Galerii s čápy otevřete kliknutím sem


8. 4. 2018            (Přidáno 19 fotografií)

Čápi bílí ze Štoků

K dobrým fotkám člověk občas přijde náhodou. Má paní a velitelka včera zavelela, že by se ráda podívala do Polné, tak jsem to vzal samozřejmě přes Střítež (nic), okolo školy v Dobroníně (také nic) a na zpáteční cestě přes Štoky.
Přes zavřená zelená vrata jsem viděl nad hnízdem dvě hlavičky. Paní, která tam bydlí nám sdělila, že čáp přiletěl před týdnem, jeho družka v pátek a ta že se ještě na hnízdě nepostavila. Zkusil jsem to od domu s pečovatelskou službou. Tam pro velký úhel nebylo vidět nic. Tak jsem rozložil stativ uprostřed silnice mezi kostelem a parčíkem těsně před křižovatkou a zjistil, že jsem upínací destičku nechal u druhého foťáku. Tak jsem stativ použil jako podpěru. Strávil jsem tam víc než hodinu, ale dočkal jsem se, že se zvedli. Po delší chvíli, kdy si čistili peří, krátce zaklapali zobáky (to jsem nestihl). Další děj se mi již podařilo nafotit. Pak postávali a opět si čistili peří. Opakování zvládli bez předchozího klapání. Udělal jsem dvě fotky hned na začátku a pak to zkusil vzít na video. Bez pevného uchycení na stativu se foťák chvěl a na záznamu to vypadalo, jako by pan čáp svou usilovnou činností rozkmital celý sloup i s hnízdem, takže se video nepovedlo, což jsem ostatně čekal.

Galerii s čápy otevřete kliknutím sem


8. 4. 2018            (Přidáno 16 fotografií)

Z jihlavských fasád.

Hned na začátku dubna jsem prošel se stovkovým objektivem od křižovatky ulic Havlíčkova a Tolstého přes Náměstí Svobody a Křížovou na část Masarykova náměstí.
Po cestě jsem se pokusil vyfototit pár pro mě zajímavých reliéfů a ozdob na fasádách okolních domů.
Na Křížové ulici mě zaujaly zvláště stavební prvky podpírající balkony u domů č. 18 a 20, dále pak dřevěné dveře na domě č. 7. To sice není fasáda, ale reliéf na nich vyřezaný za fotku stojí.
Na náměstí jsem znovu přidal nízký reliéf, který již na svých stránkách mám, znázorňující podle pověsti žháře Víta Barabáše. Její velmi stručný přepis jsem uvedl pod obrázkem. Popisky, vázající se k obrázkům jsou uvedeny v jejich dolní části.


Fotografie s popisky naleznete zde.


7. 4. 2018            (Přidáno 7 fotografií)

V ZOO Jihlava

V měsíci lednu jsem měl v jihlavské zoologické zahradě výstavu mých fotografií ptáků a savců. Před koncem měsíce jsem si tam z její instalace udělal několik fotografií.
Samozřejmě jsem se pak šel podívat na bazének pro vydry malé. Při cestě dolů k vydrám leželo po pravé straně cesty několik ovcí domácích valašských. Vydry byly schované v přístřešku. Chvíli jsem čekal, jestli mi nepřijdou pózovat před objektiv, ale neměly zájem. Ale tuleni se asi rádi předvádějí, ti plavali před objektiv ochotně. Nemám rád focení hřbetů, tak jsem se skrčil v místech, kde je skoro až k zemi sklo a fotografoval přes něj. Kvalitu fotek to sice zničilo, ale u fotek na webu je to snesitelné. Jeden mi dlouho pózoval a druhý o trochu menší když to viděl, chtěl také snímek tak se natlačil za něj.
Při cestě zpátky jedna z valašských ovcí stála a olizovala čerstvě narozeného beránka (nebo ovečku?). Kdybych u nich býval zůstal, mohl jsem nafotit celý porod.
Po cestě k východu jsem ještě ulovil hyeny žíhané arabské. Pak jsem se sbalil a odjel.

Pořízené fotky najdete zde.


2. 1. 2018            (Přidáno 12 fotografií)

Jihlava - Ohňostroj 1. 1. 2018

Na Nový rok 2018 se kolem páté hodiny večerní na Masarykovo náměstí přesouvaly stovky lidí s dětmi. Statutární město Jihlava vítalo rok 2018 ohňostrojem.
Před zahájením byl podáván "svařák" a před stánkem se vytvořily dvě dlouhé fronty.
Po krátkém projevu primátora Rudolfa Chloupka skoro přesně v 17:30, když nad budovu radnice začal stoupat měsíc, začaly za zvuků Smetanovy Vltavy ze střechy "Prioru" vyletovat rakety.
Před radnicí byli připraveni hasiči k okamžitému zásahu, kdyby se některé rakety vymkly kontrole. Naštěstí však zasahovat nemuseli.
Velká světelná podívaná skončila po tři čtvrtě na šest a diváci se rozcházeli a rozjížděli domů.


Galerii fotografií z ohňostroje otevřete kliknutím sem


TOPlist
TOPlist