Karel Ženíšek - Fotoúlovky - Články z roku 2017
Zpět na úvod

Zpět na Články

7. 3. 2017            (Přidány 2 fotografie)

Bažanti

Na začátku března jsou bažantí kohouti odhodláni a plně připraveni splnit své povinnosti spojené se zachováním rodu. Aby imponovali nenápadně zbarveným slepičkám obléknou se do nápadně pestrých svatebních šatů.
Chtěl jsem si udělat několik jejich snímků. Protože u nás na Vysočině jsou dosti vzácní, využil jsem k tomu svého pobytu v Polabské nížině.
Bažanty jsem tam několikrát zahlédl nedaleko okraje louky v blízkosti keřů, staré trávy a starého borového lesa. Tři se tam procházeli a hledali, co by si dali k obědu. Protože přicházeli kolem jedné hodiny po poledni, nastěhoval jsem se s foťákem před polednem na místo, které mi poskytlo celkem slušný kryt. Před jednou se objevili a za sbírání semínek se ke mě přibližovali. Slepičky s nimi nebyly a kohoutci se k sobě chovali mírumilovně, což mě tak trochu mrzelo. Tok ještě nebyl v plném proudu, ale byl jsem vděčný i za těch pár snímků pořízených při sběru potravy.

Galerii s bažanty obecnými otevřete kliknutím sem


1. 3. 2017            (Přidány 2 fotografie)

Na Žehuňském rybníku

Hned na začátku března jsem vyrazil na Žehuňský rybník. Zpočátku bylo jasno, ale čerstvý vítr postupně zaplňoval oblohu mraky.
Několik exemplářů mladých racků bělohlavých předvádělo prolety kolem hráze, desítky jich kroužili v dálce nad skupinou kormoránů velkých, občas nalétli na vodu a zřídka při těchto útocích něco ulovili.
Návštěvníky rybníka byly i kachny divoké a morčáci velcí. Samičky morčáků se špinavě šedým tělem, hnědou hlavou a křídly s bílými, šedými a tmavými plochami občas přeletěly v páru se samečkem, který na rozdíl od nich měl tělo sněhobílé s černým hřbetem, černou hlavou a konci bílých křídel.
Kormoráni předváděli své černé svatební šaty s modrozeleným leskem a křídly s bronzovým nádechem a černou kresbou. Na temeni a zadní části krku měli ozdobná bílá pírka z nichž v létě většinu ztratí.

Galerii s kormorány otevřete kliknutím sem


19. 2. 2017            (Přidány 2 fotografie)

Husice nilská

Husice nilská je dosti velká, zavalitá s tmavohnědou skvrnou kolem očí a na hrudi. Pochází z Afriky a vsoučasné době se šíří po Evropě.
V době hnízdění a péče o mláďata je samec velmi agresivní. Evropská komise o ni rozšířila seznam invazních nepůvodních druhů zvířat a rostlin.
Dva dny po minulé návštěvě Labe v Nymburce jsem se tam opět vypravil a tentokrát jsem měl trochu víc štěstí. Dvě letěly po proudu řeky, sice dost vysoko a daleko, ale dva snímky i když jen víceméně jako dokument mám.
Kolem Labe jsem procházel ještě více než hodinu, ale už se neobjevily.
Fotografií racků chechtavých, racka mořského a lysek černých jsem pořídil několik, ale nejvíce jsem si cenil právě těch snímků husice nilské.
Galerii husice nilské otevřete kliknutím sem


18. 2. 2017            (Přidáno 5 fotografií)

Slípka zelenonohá

Druhý únorový čtvrtek jsem měl cestu do Nymburka. Z parkoviště u Labe chodívám na průzkum k místu, kde se vyskytuje více druhů ptáků. Fotovybavení jsem si nebral, nechtělo se mi nosit na zádech desetikilovou váhu když jsem si nebyl jistý, jestli tam něco zajímavého bude. Pokud ano, půjdu příště najisto.
Že jsem nevzal s sebou svého Canona, dopustil jsem se chyby.
Když jsem přijel k parkovišti, uviděl jsem na břehu pod Kamenným mostem dvě husice nilské. Tloukl bych nejraději hlavou o volant, ale nebylo by to nic platné. Musel jsem se spolehnout na to, že tam snad vydrží do příštího dne.
Z ptáků, kteří byli Na Přístavě mě zaujaly slípky zelenonohé, od kterých jsem měl zatím v galerii jen šest snímků. Jestli husice nilské nevydrží někde poblíž, nepovezu do Nymburka fotobatoh úplně nadarmo.
Včera dopoledne hustě pršelo a když jsem se tam v pozdním odpoledni vydal, husice jsem tam samozřejmě nenašel. Vydal za slípkami. Ty na břehu na místech bez sněhu ozobávaly vyrážející řídkou trávu. Udělal jsem pár snímků, pozoroval jsem labutě a kachny a viděl několik lysek černých. Moc světla nebylo, tak jsem se po páté hodině vydal k parkovišti a pak z Nymburka odjel.
Doufám,že se počasí zlepší a já se tam vrátím (a husice také). Ve svých galeriích zatím nemám.

Galerii slípky zelenonohé otevřete kliknutím sem


3. 1. 2017            (Přidány 4 fotografie)

Znovu u řeky

Meteorologové předpověděli změnu počasí a já jim tentokrát uvěřil. Plán navštívit místo setkání s ledňáčkem jsem proto uskutečnil již dnes a dobře jsem udělal.
Na místě, kde jsem se s ním setkal včera jsem nenápadně čekal ve vzdálenosti přibližně deseti metrů od volné vody. Bylo zataženo hustými mraky, poletoval drobný sníh a foukal nepříjemný vítr. Vydržel jsem tam cca hodinu. Za tu dobu se ledňáček vrhl sedmkrát střemhlav do vody a pětkrát byl při tom úspěšný.
Při jeho prvním náletu jsem neměl předostřeno, objektiv jsem namířil na místo a příliš rychle stiskl naplno spoušť. Nic se nestalo. Měl jsem nastavený zákaz pohonu objektivu při nemožném AF a vysokou prioritu ostření před spuštěním závěrky. Foťák poslechl a závěrku zablokoval.
Při dalších šesti pokusech již objektiv ostřil a závěrka cvakala. Protože jsem byl poměrně daleko, ledňáček zabíral přibližně pět procent plochy hledáčku, tak jsem se s ním obtížně srovnával. Snímky nejsou dokonalé, ledňáčka se budu ještě dlouho učit. Ale na třech snímcích zachycený kolmý start z vody s rybkou v zobáku a následný odlet mě potěšil.

Odlet s úlovkem najdete po kliknutí sem.


2. 1. 2017            (Přidány 3 fotografie)

Lednový ledňáček

Dnes před polednem jsem vyrazil na řeku Jihlavu. Šel jsem fotit skorce. Na Nový rok je tam hledala a našla skupina přátel vedená Pavlem Hobzou. Šel jsem podél řeky a hledal je na místech, kde v dírách v ledovém příkrovu proudila rychlá voda přes kameny. Prohlédl jsem dva jezy ale skorci kamsi zmizeli.
S prázdnou kartou jsem neodešel.
Procházel jsem kolem řeky pod Motorpalem. Najednou voda za mnou šplouchla. Otočil jsem se, hned tam zamířil objektiv a stiskl spoušť. Ledňáček, který udeřil do vody již vzlétal s chycenou rybkou a já jsem ho ulovil jen okrajem záběru.
Zdržel jsem se tam ještě asi půldruhé hodiny. Pro několik snímků mi ještě zapózoval. Jednou jako socha na betonovém podstavci a párkrát na stromě na druhé straně řeky. To bylo dost daleko i na malou fotku pro web.
Určitě se tam znovu podívám. Možná již zítra nebo některý další den tohoto týdne.

Několik nových fotek ledňáčků najdete po kliknutí sem.

TOPlist
TOPlist