Karel Ženíšek - Fotoúlovky - Články z roku 2012
Zpět na úvod

Zpět na Články

31. 12. 2012           (přidáno 6 fotografií)

Konec roku


Počasí na konci roku získalo v poslední době nepříjemný zlozvyk. Místo sněhové pokrývky leží na krajině v lepším případě jen slabý poprašek a denní teploty se drží nad nulou. V noci při vyjasnění přichází mráz a řeky a rybníky získají ledový krunýř, který však ve dne bere za své.
Slunce se po obloze pohybuje nízko nad obzorem a při svém východu a západu zabarvuje hladinu vody focenou v protisvětle do mnoha odstínů barev kolísajících mezi oranžovou a červenohnědou.

Na řekách jejich proud i při silnějších mrazech udržuje splavný koridor, který využívají vodní ptáci k hledání potravy. V tomto období nebývá problém se k nim přiblížit na vzdálenost několika metrů.


Otevřít galerii Kachna divoká


30. 11. 2012           (přidáno 6 fotografií)

Bude zima, bude mráz


Meteorologoé již druhý den hrozí spoustou sněhu a závějemi. Na horách na západě republiky jim to celkem vychází, na Vysočině je sněhová pokrývka v nedohlednu ... .
Ale i sem na Vysočinu sníh brzy přijde s jeho klady a zápory pro fotografování.
Sníh dokáže provést retuš rušivých ploch odvádějících pozornost od hlavního objektu snímku, fotograf rychleji odhalí trasy zvěře a sněhová pokrývka odrážející světlo zkracuje expozici. Ptáci se stahují do blízosti lidských obydlí a vodní ptáci se soustřeďují na nezamrzlé vodní plochy.
Kontrasty mezi sněhem a srstí zvířat fotoaparát obtížněji zvládá a fotograf musí používat manuální expozici, nebo ji alespoň korigovat. V hlubokém sněhu se pohybuje fotograf i zvěř s větší námahou a s ohledem na zvěř musíme zapomenout na šoulání. Zvěř vysílená v důsledku bezohledného vyrušování může uhynout.

Otevřít galerii Daněk skvrnitý
5. 11. 2012           (přidány 4 fotografie)

Skorec na Křemelné


Při přecházení mostu u soutoku Křemelné a Prášilského potoka jsem zahlédl lovícího skorce. Plaval prsa v Křemelné, občas se potopil a vynořil se na jiném vzdáleném místě.
Pokoušel jsem se ho vyfotografovat při plavání, ale velká vzdálenost v poměru k malému tělíčku byla zřejmě příčinou toho, že jsem nedokázal dobře zaostřit.
Pár fotografií jsem udělal když se skorec unavený plaváním posadil na kámen rozhlížel se a odpočíval.

Otevřít galerii Skorec vodní
23. 10. 2012           (přidáno 6 fotografií)

Vzpomínka na léto


Po několikadenní invezi, doprovázené nízkou oblačností a mlhou, se mi zastesklo po létě.

Prohlédl jsem letošní achiv a vybral několik snímků, z kterých se na mě usmívalo příjemnější počasí. Hned se mi lépe dýchalo a svět byl okamžtě mnohem veselejší.


Otevřít galerii Srnec obecný


15. 10. 2012           (přidáno 6 fotografií)

Šumava


Podzim na Šumavě je bohatý na tlumené barvy, ranní jinovatku, sítě pavučin a občasné mlhy.
Koncem září jsem se pohyboval v okolí Hartmanic. Křemelná je kouzelá říčka, okolí je také pohledné. Do Bavorského lesa není daleko. Jeden večer jsem s kolegy fotografy přešel hranice po cestičce pro pěší a cyklisty a pozorovali jsme přes údolí skupinu laní s jelenem.
Ale naše Šumava je pro mne zajímavější a krásnější. Byli jsme i na Modravě.
Počasí bylo proměnlivé, ale kromě přeháněk se objevila i celodenní modrá obloha.

Otevřít galerii Krajny


11. 10. 2012           (přidáno 5 fotografií)

Jelení říje


Na začátku září jeleni odcházejí z mládeneckých tlup a jdou mnohdy až desítky kilometrů na říjiště, které pro svou tlupu laní vybírá vedoucí laň.
Vlastní říje probíhá v druhé polovině září a vrcholí kolem Václava. Silný hlavní jelen který ovládá tlupu se ji snaží udržet co nejpočetnější, aby mohl zplodit co nejvíce potomků. Odhání od tlupy své konkurenty a přitom troubí do světa, že on je tady pánem a že to všechno zvládá. Má při tom tolik starostí a práce, že ani nestačí přijímat potravu a ztratí i třetinu své váhy. Začátkem října říje velmi rychle slábne. Říjiště nejdříve opouštějí staří jeleni a mladí, když už není žádná laň, jíž by mohli předat své geny, odcházejí také. Vše se vrací do zaběhnutých kolejí.
V průběhu září jsem na několika místech nafotil pár fotek jelenů. Nejsilnější říji jsem zažil na Šumavě. Na říjišti troubilo možná až 10 jelenů. Bylo mlhavo a jeleni vesměs troubili schovaní za vegetací. Díky jejich intenzvnímu pohybu ale pár fotografií mám.

Otevřít galerii Jelen evropský


4. 10. 2012           (přidáno 10 fotografií)

Na hranici lesa


Na okraji lesa bylo několik terčů dozrálých slunečnic.
Postavil jsem si tam kryt a čekal, kteří strávníci přiletí na svačinu.
Jako první se objevil brhlík lesní. Zavěsil se na slunečnici, do zobáčku naskládal několik semínek a odletěl si je vylouskat na strom na kraji lesa. Douho to netrvalo a byl opět zpátky a akci si zopakoval. Nekompromisně odháněl sýkorky, které také přiletěly a chtěly se s ním podělit. Ale všechno neobhájil a i ostatní ptáci vydatně pojedli.
V několika dnech jsem se tam vždy jen na chvíli vrátil. Na kraji lesa se hašteřily s brhlíkem sýkory - sýkora koňadra, sýkora modřinka, sýkora parukářka a sýkora úhelníček. Kolem poletoval střízlík obecný. Ten nebyl vůbec agresivní a jen kontroloval kůru stromů.

Brhlíka si prohlédnete zde


13. 9. 2012           (přidáno 5 fotografií)

Ptáci od lesa i od vody


Na smrku rostoucím na kraji lesa se mi podařilo vyfotografovat králíčka obecného.
Poblíž tohoto místa si o několik dnů později v ranním slunci čechral peříčka sameček pěnice černohlavé. Také se tam později natřásala a upravovala svou toaletu jeho samička.
Na kamenech ležících v proudu potoka poskakoval pisík obecný a sledoval dění ve vodě. Stejně jako při pozorování skorce vodního jsem ležel na břehu zabalený v maskovací síti. Pisík byl poměrně daleko. Viděl jsem ho tam však poprvé. Pár snímků jsem tedy i přes velkou vzdálenost udělal.

Ptáky uvedené v textu vyhledáte zde


6. 9. 2012           (přidáno 5 fotografií)

Sběr oříšků


Na okraji lesa roste několik lískových keřů.
Zarachotily větve a uvnitř keře přeletoval strakapoud. V krytu jsem čekal, jestli se přesune i na okraj a zapózuje. Říká se, že čekání přináší růže ale mě přineslo něco cennějšího. Příležitost fotografovat strakapoudův sběr oříšků.
Prsty pravé nožky se zachytil za volnou větvičku, prsty levé obejmul oříšky a zobákem zápolil s tenkou větičkou na které oříšek visel. Když ji přeštípl tak s oříškem rychle odletěl.
Zanedlouho ale akci k mé radosti zopakoval.

Otevřít galerii Strakapoud velký


1. 9.2012           (přidány 4 fotografie)

Skorec vodní


Na malé říčce pod Hejlovským rybníkem na Pelhřimovsku jsem objevil skorce vodního. V některých mapách je dnes říčka označena jako Želivka ale jako kluk jsem ji znal jako Hejlovku. Byla tak uvedena i na mapách.
Protože je břeh velice sklopený a kryt by bylo problematické postavit, fotil jsem přikrytý maskovací sítí. Moc pohodlné to nebylo.
Použil jsem Extender s dvojnásobným prodloužením ohniskové vzdálenosti. Takže žádné automatické ostření. Protože skorec moc dlouho v klidu nevydržel, nedal se použít ani živý náhled s 10ti násobným zvětšením, jen ruční ostření přes hledáček.

Otevřít galerii Skorec vodní


27.8.2012           (přidány 4 fotografie)

Brhlík lesní


Na kraji lesa šplhal po stromech brhlík lesní. Další den jsem tam časně ráno ještě za tmy postavil mobilní kryt a čekal až se objeví.
Přiletěl před semou hodinou a předváděl své umění ve šplhu. Chvíli hlavou dolů, chvíli hlavou nahoru, sem tam přelétl na další strom.
Na stromě začal většinou od shora a postupoval dolů. Když našel zajímavé místo, prozkoumal ho ze všech směrů.
Kryt zakoupený v internetové prodejně ing. Lenky Platilové Vorlíčkové jsem měl umístěný cca 4m od nejbližších stromů. Při focení se mi mnohokrát osvědčil. Dá se postavit během minuty a při troše cviku se dá za stejnou dobu také složit.
Nabídku krytů a dalších pomůcek si otevřete kliknutím zde.Tuto internetovou prodejnu mohu doporučit.


Otevřít galerii Brhlík lesní


25.8.2012           (přidáno 10 fotografií)

Krajiny


Doplnil jsem několik fotografií a detailů krajiny.
Pocházejí z okolí Vlásenice u Pelhřimova, od Jiráskovy chaty u Dobrošova, z okolí zámku v Ratibořicích a z Babiččina údolí.
Při cestách jsem ssebou nenosil stativ (krajinu jsem neplánoval fotografovat), takže to nejsou žádná velká díla. Jen připomínka, toho co mne zaujalo, focená z ruky.


Otevřít galerii Krajiny


12.8.2012           (přidáno 8 fotografií)

Vážky, včely a motýli


Opět jsem se dostal na web. Doplnil jsem několik fotografií včel a motýlů hodujících na květech a několik odpočívajících vážek.
Zatím nemám speciální makroobjektiv. Používám Teleobjektiv EF 100 - 400 mm f/4,5-5,6 L IS USM. Nedochází u něho ke zkreslení z velkého přiblížení k objektu. Ale minimální zaostřovací vzdálenost 1,7m je přece jenom značná nevýhoda.


Otevřít galerii Ostatní fauna


30.7.2012           (přidáno 9 fotografií Ptáci ostatní, 9 foto Ostatní fauna,)

U Částkovic


V červenci jsem se často pohyboval na Pelhřimovsku mezi Částkovicemi, Ondřejovem a Vlásenicemi.
Fotil jsem bramborníčky hnědé, čejky chocholaté, konipasa horského a další ptáky.
Protože v určování ptáků nejsem vůbec, ale opravdu vůbec silný, přivítám případné opravy uvedených názvů nebo jejich správné určení.
Můj archiv se rozrostl také o fotografie hmyzu, květin, savců a dokonce i o nějakou tu krajinku. Protože ale hodně cestuji bez připojení k internetu, nestíhám to připravovat pro web.

Ptáky uvedené v textu vyhledáte zde


30.6.2012           (přidáno 6 fotografií)

U Luk nad Jihlavou


V druhé polovině měsíce června, za krásného letního pčasí, jsem spolu s několika dalšími fotografy fotil na kopci u Luk nad Jihlavou letovky ptáků ve vlastnictví profesionálních sokolníků Evy a Edy Škaloudových. Odbornými radami přispěl známý fotograf přírody, kamarád Rosťa Stach.
Fotografovalo se několik druhů sov a sokolnicky vedených dravců. Na prolety se několikrát přiletěl podívat i čáp, který byl zvědavý na vetřelce v jeho teritoriu.
Rosťovo večerní vyprávění v penzionu U lyžaře bylo také velice zajímavé.Otevřít galerii Puštík bradatý


10.6.2012           (přidány 4 fotografie)

Lyska černá


Na Panském rybníku v Jihlavě vyhnízdily lysky černé. Brázdily jeho hladinu a mláďata na sebe upozorňovala hnědočervenými zobáky.
Fotografování bylo snadné, ptáci jsou zvyklí na lidi a bez obav připlouvají značně blízko. Fotograf se pak spokojí se záběry ze břehu a pozadím je pak většinou jen voda, voda a opět voda.Otevřít galerii Lyska černá


5.6.2012

Polák chocholačka


Na přelomu května a června odpočívali dva samečci a jedna samička poláka chocholačky na malém rybníčku poblíž Hejlovského rybníka na pelhřimovsku. V rákosí tam ještě proplouvala kachna divoká s několika káčaty.
Ukrytý v kopřivách na břehu jsem je delší dobu pozoroval a udělal jsem pár snímků. Jeden kačer evidentně k samiče patřil. Ten druhý, asi domácí přítel, se k ní občas přiblížil ale domácí pán ho taktně a nenásilně odkázal do patřičné vzdálenosti.Otevřít galerii Polák chocholačka


5.6.2012

Nové Mlýny


Před koncem května jsem s kolegou Kusolitzem fotografoval u vodní nádrže Nové mlýny. Voják by naše snažení označil za "průzkum bojem". Já tam byl poprvé a on tam nebyl dlouhou řádku let.
Slunce pálilo již po ránu a Ptačí ostrov byl obsazený rybáři. Ptáci nebyli vidět. Na velké louce pod Pálavou bylo několik volavek.
Jedna volavka popelavá byla kousek od cesty a tak se horký tetelící vzduch na kvalitě fotky příliš nepodepsal. Ostatní ale byly daleko a protože jsme je nechtěli rušit, zůstávali jsme v krytu křovin na okraji louky a čekali, až potáhnou na vodu.
Čas jsem si krátil ostřením na letící racky a přitom jsem několikrát zmáčkl spoušť.
Dopoledne ubíhalo a trpělivost sice nepřinesla růže, ale několik přeletů volavek bílých. Jako chytří stihači zaútočily ze sluníčka a trup, který byl částečně ve stínu kontrastoval se zářícím peřím. Před polednem přiletěl na pár desítek metrů od nás čáp a tím jsme fotografování ukončili.Ptáky uvedené v textu vyhledáte zde


28.5.2012

Z okolí Poděbrad


V polovině května jsem navštívil Žehuňskou oboru. V prostředí krásných listnatých lesů žijí daňci, mufloni a příjemní vstřícní lidé. Hlavním cílem mé návštěvy bylo získání kontaktů a informací pro fotografování daňčí zvěře, které plánuji na druhou polovinu roku. V hotelu Obora jsem vypil výborné kapučíno a získal spoustu cenných informací o oboře a její zvěři. Na dálku jsem udělal pár fotografií holé zvěře a odcestoval k Sadské na Jezero. Tam mě kromě motýlů a drobných ptáků zaujaly doupné stromy. Po chvilce čekání přilétl k jednomu sameček strakapouda velkého se zobákem plným housenek. Měl jsem jen objektiv 400 mm který byl vhledem ke vzdálenosti a výšce vstupniho otvoru krátký. Za dva dny před odjezdem do Jihlavy jsem se tam opět zastavil se stativem a extendrem prodlouženou ohniskovou vzdáleností na 800 mm. Koruny stromů snížily množství světla, extendr zvýšil clonu o dvě čísla a tak pohybová neostrost snímky trochu znehodnotila. Příští rok tam pojedu za lepších světelných podmínek a snad budou výsledky lepší.Otevřít galerii Strakapoud velký


2.5.2012

Šumava stříbrná.Po zimě, než stromy rozkvetly a obalily se zelení, když nízké mraky zahalily výšiny a mlhavé počasí učinilo šumavskou krajinu zadumanou, podnikl jsem z Nové Pece několik cest na Jelení a také směrem k Volarům.
Pošmourné počasí s občasnými vločkami sněhu ztlumilo i to málo barev, které se v krajině pokoušely prorazit. Šumavské louky a slatě dostaly stříbřitý nádech a ten ve mě vyvolal vzpomínky na dobu, kdy černobílá fotografie byla pro nás amatéry jediná dostupná. Nevidím tu dobu černobíle, jak se teď s oblibou nosí, ale nechci, aby se vrátila. I kdyby se vrátil můj tehdejší věk. Ale černobílá fotografie měla něco do sebe.
Tak jsem se pokusil ve fotkách, které jsem pořídil, stříbro v krajině podtrhnout.Otevřít galerii Krajiny


16.4.2012

Za tetřívky na Šumavu.


Koncem sedmdesátých let jsem za tratí u Kališť nedaleko Javořice několikrát sledoval tok tetřívků. Pak tam meliorovali přilehlé louky. Přitom vykáceli stovky bříz a tetřívci nenávratně zmizeli. Od té doby jsem je ve volné přírodě neviděl.

Až do letošních Velikonoc, kdy mi pan Kusolitz, předseda Klubu fotografů přírody při ČMMJ, dohodl příležitost tetřívky vidět i fotografovat. Předpověď počasí příliš optimistická nebyla, ale spoléhal jsem, že snad alespoň jeden den vyjde.
Na zelený čtvrtek jsem dorazil do místa ubytování a večer dojel k panu Wudymu pro potřebné informace.
V pátek ráno před čtvrtou mi v mobilu zazvonil budík. Hned jsem spěchal k oknu. Těžké mraky zcela utlumily světlo měsíce. Proudy deště se z nich snášely k zemi a bušily do hromady dřeva před okny. Ještě hodinu jsem čekal, jestli nedojde ke změně, ale déšť neustával.

V sobotu před čtvrtou jen jemně mrholilo a na krajině ležela řídká mlha a hustá tma.
Před půl pátou jsem byl na místě. Došel jsem k tokaništi a v podřepu se snažil proti nepatrně světlejšímu obzoru najít skupinku keřů, u které jsem měl vybrané vhodné místo pro stanoviště.
Po chvíli bloudění jsem to našel a v krytu si připravil stativ a fotoaparát.
Ještě za hluboké tmy před půl šestou se z křovisek u vody za mým krytem ozvalo několik zaškrtnutí, pšouknutí a ticho. Pak se ozvalo vytrvalé bublání.
Když se začalo rozednívat a měl jsem již trochu strach, že tok bude probíhat jinde, než jsem si rozložil kryt, přifrčeli na louku postupně čtyři kohoutci.
Drželi se na dohled, ale daleko jeden od druhého. Po povinném zaškrtnutí a výskoku začali bublat. Další bublání se ozývalo na louce za terénní vlnou. Kolik jich tam bylo, se nedalo přesně odhadnout. Snad dva, snad tři.
Dva kohoutci se pak začali k sobě přibližovat. Spuštěná křídla, natažené krky a tatrče s lyrovitě zahnutými okrajovými pery překlopené až na záda byly předzvěstí zápasu. Kohoutci proti sobě vyráželi a bili do sebe křídly a občas si uštědřili i nějaký ten zásah klovcem.
Těžké mraky a mrholení s občasnými vločkami sněhu ubraly spoustu světla. Čas pro focení byl dlouhý, clona otevřená na maximum a citlivost nastavená na vysoká čísla. Kvalita fotek nízká. Ale krásný zážitek.
Zápas trval pár minut, pak se zas vrátili na svá původní místa a sbírali potravu. Mezi devátou a půl desátou postupně všichni čtyři odtáhli. Abych je nerušil, kdyby se zdržovali někde na blízku, seděl jsem do půl jedenácté a pak se vrátil na penzion a těšil se na lepší počasí.

Nedělní ráno jako by z oka vypadlo tomu pátečnímu a lepšího počasí jsem se dočkal až v pondělí.
O půl čtvrté svítil měsíc do pokoje a já šel s výbavou k autu. Po cestě jsem se natěsno potkal na silničce s hrubým kňourem, ale jel jsem pomalu, tak jsem to stihl ubrzdit.
Těsně po šesté se v rohu stařiny na pravé straně louky před boudou slétli čtyři kohoutci a začal tok se všemi fázemi včetně vzájemných bojů každý s každým. Fotit se ale v té době, bohužel, nedalo. Kvůli vegetaci a pro nedostatek světla.
S prvními paprsky slunce se skupinka rozdělila, dva kohoutci se vzdálili na louku a dva se proti sobě natřásali až skoro do sedmi. Pak se opět rozmístili po louce a občas zabublali a povyskočili a při tom si zamávali křídly. Kolem půl osmé se mi podařilo vyfotit pár technicky kvalitnějších fotek.
V paprscích slunce tetřívci dlouho nevydrželi a do osmé hodiny louku všichni postupně opustili. Možná vyrazili na pomlázku. Po deváté hodině jsem louku opustil i já a po desáté jsem se vydal na cestu ze Šumavy domů.Otevřít galerii Tetřívek obecný


TOPlist