Orion byl mytologický lovec, jehož otcem byl podle řeckých pověstí bůh moří Poseidón a matkou byla nymfa Euryala z družiny bohyně lovu Artemis.
Podle pověsti byl náruživý lovec a protože byl vysoký a krásný provozoval i jiné druhy lovu. Dnes bychom ho označili za proutníka, protože rád lovil příslušnice něžného pohlaví.
Chijský král Oinopion, syn boha vína Dionýza, chtěl po Oriónovi aby na jeho ostrově ulovil všechna divoká zvířata. Ten zase chtěl jeho dceru Meropé. Oinopion mu ji sice slíbil ale svůj slib nesplnil. Orion se opil a opilý se Meropé zmocnil.Pak usnul. Oinopion jej za to ve spánku oslepil.
Zrak se mu navrátil až po cestě do Kolchidy. Bohyně úsvitu Éós probudila svého bratra Hélia (slunce) a když se jeho prvé paprsky dotkly Oriónovy tváře vrátil se mu zrak.
Nenechal se tím vším ale odradit a snažil se uhnat dokonce i mořské nymfy, kterým nejvyšší bůh Dius před ním zachránil panenství tím, že je proměnil v holubice a umístil je na oblohu jako šest nejasnějších hvězd hvězdokupy Plejády. Sedmá, nejméně jasná Plejáda je prý jejich sestra, která se provdala za smrtelníka.
Podle jedné z legend o Orionově smrti ho bohyně lovu a Měsíce Artemis tak milovala, že zapomněla svítit na nočním nebi. Její bratr Apollón jejich lásce nepřál a když uviděl Orióna jak se koupe daleko v moři, počkal, až byl vidět jen jako maličký bod a pak požádal svou sestru, aby na důkaz svého střeleckého umění ten bod zasáhla. Artemis, která nic netušila, zamířila a vystřelila šíp. Orion po zásahu zemřel. Artemis se z toho nevzpamatovala a její smutek se odráží ve smutné tváři Měsíce dodnes.
Podle jiné legendy Orion, který se rád chvástal, urazil bohyni Héru. Ta na něj poslala obrovského štíra, který Oriona svým bodnutím zahubil.
Ať zemřel Orion tak nebo úplně jinak, Artemis ho dostala na oblohu i s jeho dvěma psy, kteří ho tam doprovázejí. Héra tam umístila jeho vraha štíra. Ten je ale na opačné straně oblohy a není jasné, jestli se žene za Orionem aby svou vraždu provedl i na obloze, nebo jestli před Orionem utíká aby se mu Orion nemohl pomstít.

Pověst o vzniku souhvězdí Orion Foto: © Karel Ženíšek