Karel Ženíšek - Fotoúlovky - Články z roku 2018
Zpět na úvod

Zpět na Články


12. 4. 2018            (Přidáno 6 fotografií)

Čápi bílí - opět Štoky a Střítež

V pondělí jsem byl ve Štokách opět na fotolovu. Tentokrát jsem z plné polní nic nenechal doma a na kvalitě se to kladně projevilo. Podařilo se mi natočit i několik slušných videozáběrů.
Čapí pár se mi předvedl v plné parádě, několikrát se zakloněnými hlavami zaklapali zobáky a předvedli mi i péči o hnízdo. Přinesenou větev pečlivě zařadili do tělesa hnízda.
V úterý jsem jel do Bedřichova (čtvrť Jihlavy, nikoliv obec v Jizerských horách) a protože jsem měl asi hodinu volnou, jel jsem se podívat do Stříteže a Dobronína na čapí hnízda. Bez fotovybavení. Ve Stříteži stál čáp na hnízdě, prý od neděle a v Dobroníně mi místní sdělili, že se tam v neděli asi na hodinu usadil na hnízdo a potom odletěl. Možná právě do Stříteže. Tam jsem se mohl díky majiteli stodoly v blízkosti hnízda ověřit, že se z ní pro příliš malou vzdálenost od komína a velký úhel fotografovat nedá.
Ve středu jsem měl zase hodinu času, jel jsem tedy do Stříteže čápa vyfotit. Už když jsem jel kolem rybníka, zjistil jsem, že na hnízdě není čáp. Byl tam čapí pár. Kopeček ve vzdálenosti 40 metrů od hnízda se ukázal pro focení jako vyhovující a pořídil jsem odtud několik fotografií. Nejlíbivější byla fotka s dvěma stojícími čápy s hlavami u sebe, kterou jsem umístil i do tohoto článečku.

Galerii s čápy otevřete kliknutím sem


8. 4. 2018            (Přidáno 19 fotografií)

Čápi bílí ze Štoků

K dobrým fotkám člověk občas přijde náhodou. Má paní a velitelka včera zavelela, že by se ráda podívala do Polné, tak jsem to vzal samozřejmě přes Střítež (nic), okolo školy v Dobroníně (také nic) a na zpáteční cestě přes Štoky. Přes zavřená zelená vrata jsem viděl nad hnízdem dvě hlavičky. Paní, která tam bydlí nám sdělila, že čáp přiletěl před týdnem, jeho družka v pátek a ta že se ještě na hnízdě nepostavila. Zkusil jsem to od domu s pečovatelskou službou. Tam pro velký úhel nebylo vidět nic. Tak jsem rozložil stativ uprostřed silnice mezi kostelem a parčíkem těsně před křižovatkou a zjistil, že jsem upínací destičku nechal u druhého foťáku. Tak jsem stativ použil jako podpěru. Strávil jsem tam víc než hodinu, ale dočkal jsem se, že se zvedli. Po delší chvíli, kdy si čistili peří, krátce zaklapali zobáky (to jsem nestihl). Další děj se mi již podařilo nafotit. Pak postávali a opět si čistili peří. Opakování zvládli bez předchozího klapání. Udělal jsem dvě fotky hned na začátku a pak to zkusil vzít na video. Bez pevného uchycení na stativu se foťák chvěl a na záznamu to vypadalo, jako by pan čáp svou usilovnou činností rozkmital celý sloup i s hnízdem, takže se video nepovedlo, což jsem ostatně čekal.

Galerii s čápy otevřete kliknutím sem


8. 4. 2018            (Přidáno 16 fotografií)

Z jihlavských fasád.

Hned na začátku dubna jsem prošel se stovkovým objektivem od křižovatky ulic Havlíčkova a Tolstého přes Náměstí Svobody a Křížovou na část Masarykova náměstí.
Po cestě jsem se pokusil vyfototit pár pro mě zajímavých reliéfů a ozdob na fasádách okolních domů.
Na Křížové ulici mě zaujaly zvláště stavební prvky podpírající balkony u domů č. 18 a 20, dále pak dřevěné dveře na domě č. 7. To sice není fasáda, ale reliéf na nich vyřezaný za fotku stojí.
Na náměstí jsem znovu přidal nízký reliéf, který již na svých stránkách mám, znázorňující podle pověsti žháře Víta Barabáše. Její velmi stručný přepis jsem uvedl pod obrázkem. Popisky, vázající se k obrázkům jsou uvedeny v jejich dolní části.


Fotografie s popisky naleznete zde.


7. 4. 2018            (Přidáno 7 fotografií)

V ZOO Jihlava

V měsíci lednu jsem měl v jihlavské zoologické zahradě výstavu mých fotografií ptáků a savců. Před koncem měsíce jsem si tam z její instalace udělal několik fotografií.
Samozřejmě jsem se pak šel podívat na bazének pro vydry malé. Při cestě dolů k vydrám leželo po pravé straně cesty několik ovcí domácích valašských. Vydry byly schované v přístřešku. Chvíli jsem čekal, jestli mi nepřijdou pózovat před objektiv, ale neměly zájem. Ale tuleni se asi rádi předvádějí, ti plavali před objektiv ochotně. Nemám rád focení hřbetů, tak jsem se skrčil v místech, kde je skoro až k zemi sklo a fotografoval přes něj. Kvalitu fotek to sice zničilo, ale u fotek na webu je to snesitelné. Jeden mi dlouho pózoval a druhý o trochu menší když to viděl, chtěl také snímek tak se natlačil za něj.
Při cestě zpátky jedna z valašských ovcí stála a olizovala čerstvě narozeného beránka (nebo ovečku?). Kdybych u nich býval zůstal, mohl jsem nafotit celý porod.
Po cestě k východu jsem ještě ulovil hyeny žíhané arabské. Pak jsem se sbalil a odjel.

Pořízené fotky najdete zde.


2. 1. 2018            (Přidáno 12 fotografií)

Jihlava - Ohňostroj 1. 1. 2018

Na Nový rok 2018 se kolem páté hodiny večerní na Masarykovo náměstí přesouvaly stovky lidí s dětmi. Statutární město Jihlava vítalo rok 2018 ohňostrojem.
Před zahájením byl podáván "svařák" a před stánkem se vytvořily dvě dlouhé fronty.
Po krátkém projevu primátora Rudolfa Chloupka skoro přesně v 17:30, když nad budovu radnice začal stoupat měsíc, začaly za zvuků Smetanovy Vltavy ze střechy "Prioru" vyletovat rakety.
Před radnicí byli připraveni hasiči k okamžitému zásahu, kdyby se některé rakety vymkly kontrole. Naštěstí však zasahovat nemuseli.
Velká světelná podívaná skončila po tři čtvrtě na šest a diváci se rozcházeli a rozjížděli domů.


Galerii fotografií z ohňostroje otevřete kliknutím sem


TOPlist
TOPlist