Poslední aktualizace: 16. 7. 2016

Řím

Vejděte do Říma, do toho obrovského divadla kde herci všech národností přehrávají po tisíciletí stále stejnou hru o pachtění člověka za úspěchem, penězi, slávou a láskou.
Někdo Římem projde a opustí jej tak snadno jako kterékoliv jiné město.
Ale srdce jiného je chyceno do pasti a po zbytek života zmírá steskem po jeho náměstích, parcích, památkách a lidech, jako po ženě kterou bezmezně miloval a osud mu nedopřál s ní žít.

Řím leží v krajině nazvané Campagna di Roma. Protéká jím řeka Tibera, která ústí do Tyrhenského moře vzdáleného 27 km.
Řím byl podle pověsti založen 21. dubna roku 753 př.Kr. na levém břehu Tiberu. Město je podle pověsti pojmenováno po svém zakladateli Romulovi, ale jeho jméno bylo pravděpodobně odvozeno od tehdejšího jména Tiberu, které znělo Rumon, nebo od Palatinského pahorku který byl podle svého tvaru nazýván Ruma tj. prs.
Řím se ve starověku postupně rozšířil na sedm pahorků, které se nazývají: Kapitol (Capitolinus - nyní Campidoglio), Aventin (Aventinus), Palatin (Palatinus), Čellio (Caelinus), Quirinal (Quirinalis), Viminal (Viminalis) a Esquilin (Esquilinus). Mezi pahorky protékalo ve starověku několik říček tvořících bažiny. Odvodněním bažiny mezi Kapitopem, Esquilinem a Palatinem se vytvořil prostor, který se stal centrem života starého Říma - nazvaný Forum Romanum - Náměstí Římské.

Řím je metropolí Itálie, hlavním  městem oblasti Lazio a hlavním městem provincie  Roma.
Leží 20 m nad mořem, má rozlohu 1 285 km² a přibližně 2 500 000 obyvatel.

Zpět na Cesty, lidé, města

 
   Copyright © Karel Ženíšek, Všechna práva vyhrazena, Web Created By: Karel Ženíšek.           Stránku lze použít pouze pro vlastní potřebu.
TOPlist TOPlist