Poslední aktualizace 28. 4. 2017

Kersko


Kersko je známé hlavně díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Okouzlilo ho tak, že zde zakoupil chatu ve které mnoho let žil a tvořil. Čerpal zde náměty k některým z jeho povídek, které dokonale vystihly zdejší obyvatele a nenapodobitelnou atmosféru místa. Podle nich byl natočen film "Slavnosti sněženek", který Kersko proslavil. Spolu s ním tam prý žilo dvacet pět polodivokých koček, které, když se vracel z Prahy na něj vždy čekaly na zastávce autobusu a šly s ním procesím domů.
Rovinatý terén Kerska využívají turisté, cyklisté a houbaři. Kersko si také oblíbili chataři a zahrádkáři, kteří rozšířili zdejší osadu. Kerskem vedou dvě významné komunikace: První je Hrabalova stezka. Její asi patnáct kilometrů dlouhá trasa vede kolem restaurace Hájenka, Lesního ateliéru Kuba, minerálního Josefského pramene, restaurace U Pramene, Hrabalovy chaty, menhiru, hřbitova v Hradištku kde je pohřbena Hrabalova rodina, kolem mohutné borovice Krásná Pepina ... . Druhou významnou komunikací je Hlavní třída, tzv. Betonka v Kersku, která měří od autobusové zastávky až na první silniční křižovatku 2 348 metrů. Na ní se odehrávala ve filmu Jiřího Menzela "Slavnosti sněženek" slavná scéna s pronásledováním postřeleného kance.
Známý je Lesní ateliér Kuba, s keramickou dílnou, galerií pro autorské výstavy a s prodejnou která nabízí keramiku a další výrobky z přírodních materiálů.
Restaurace Hájenka, též známá z filmu, vám nabízí kromě výběru klasických jídel hlavně speciality ze zvěřiny - kančí kýtu se šípkovou omáčkou, kančí pečeni se zelím nebo kančí guláš.
Další zajímavostí je Svatojosefský pramen, jehož voda je místními lidmi nazývaná Kerka. je hluboký 89 metrů a podle Bohumila Hrabala sem jeho voda stéká po zlomech v zemi až z Jizerských hor a cesta té horské vodě trvá do Kerska skoro sedmdesát let. Pár kroků od něj je restaurace U Pramene.

Přejít na stránku:
 
Copyright © 2009-2011 Karel Ženíšek, Všechna práva vyhrazena, Web Created By: Karel Ženíšek.             Stránku lze použít pouze pro vlastní potřebu.