Jihlava

Fotografie s doprovodnými texty

Web Photo Gallery created by Karel Ženíšek

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16

Jihlava je krajské statutární město na Vysočině, ležící na někdejším česko-moravském zemském pomezí. Žije v ní přibližně 50 tisíc obyvatel.
Město bylo založeno v 13. století jako hornické s těžbou stříbra. Od roku 1982 je historická část, vyhlášena městskou památkovou rezervací. Městská práva, byla Jihlavě přiznána ve 13. století. Za husitských válek nebylo město husity dobyto. Po roce 1526 se město rozvíjelo až do třicetileté války. Roku 1645 se města zmocnili Švédové. Udělali z ní pevnost s předsunutým opevněním. Po dvou letech, kdy odešli, zůstalo v poničené Jihlavě pouhých tisíc lidí.
Město se začalo znovu rychle rozvíjet v 18. a 19. století. Pomohlo tomu rozvinuté soukenictví. V průběhu 19. století se rozvíjela i průmyslová výroba. Jihlavy se dotkla i druhá světová válka. Několik dnů po obsazení němci byla vypálena synagoga a pár dnůpřed ukončením války partyzáni poničili most u Helenína.
Dominantu Jihlavy vždycky tvořily hradby. Bylo v nich pět bran, které prý bránily rozvoji města. V 19. století byly kromě brány Matky Boží, vybudované na počátku 2. poloviny 13. století, zbourány. Významné je také jihlavské podzemí. Délka dosahuje přibližně dvacet pět kilometrů což je druhé nejrozsáhlejší podzemí u nás.

TOPlist