Cesty hvězd.

Na konci roku 2018 jsem si zkusil nejednoduší astrofotku - strartrails. Při komponování fotky využíváme skutečnost, že se při otáčení země kolem osy hvězdy zdánlivě pohybují po obloze. Kdybychom stáli na rovníku, všechny hvězdy které jsou od rovníku severně opisují kružnice proti směru hodinových ručiček, hvězdy které jsou na jihu pak po směru hodinových ručiček. To platí i v našich zeměpisných šířkách. Hvězdy nad severní polokoulí proti směru, hvězdy z jižní polokule, které vidíme na jihu nízko nad obzorem, se pohybují po směru hodinových ručiček. Čím je hvězda blíž k rovníku, tím má větší poloměr kružnice po které se pohybuje a za stejnou dobu urazí delší vzdálenost.
Ke zhotovení startrails není třeba žádné zvláštní vybavení. Foťák (může být i kompakt) který umožní dlouhou expozici a manuální zaostření. Když chceme fotku kombinovat s krajinou, měl by mít objektiv kratší ohniskovou vzdálenost aby se nám tam vše vešlo podle našich představ. Samozřejmostí je stativ. Nemáme-li kabelovou nebo dálkovou spoušť, stačí použít samospoušť (platí to pro dlouhé expozice). Zpožděnou expozicí se eliminuje rozechvění stativu od ručního stisknutí a uvolnění spouště. Pokud by foukal, byť i slabý vítr, musíme použít stativ dostatečně pevný. Pro konečné úpravy fotografie potřebujeme počítač a vhodný software.
Pak už stačí jen vybrat vhodný úsek relativně tmavé oblohy nepřezářené lampami veřejného osvětlení a vybrat do popředí zajímavý objekt jako dominantu.

I když nemáme fotoaparát umožňující alespoň hodinovou expozici, můžeme startrails přesto úspěšně vyfotografovat. Na fotoaparátu nastavíme pomalé kontinuální snímání a nejdelší čas, který fotoaparát dovolí. Dokud je aktivována spoušť, fotoaparát nepřetržitě pořizuje snímky s přednastaveným časem. Je jasné, že spoušť nemůžeme ovládat ručně (chvění fotoaparátu) a nutností je kabelová, nebo dálková spoušť umožňující trvalé aktivování spouště.
Tato metoda má výhodu, že se při ní nepřehřívá čip jako při příliš dlouhé expozici což znásobuje jeho vady.
ISO musíme přizpůsobit tak, abychom dosáhli zaznamenání i slabších hvězd a minimální přezáření oblohy nejlépe tak, že si to vyzkoušíme na jednotlivých snímcích.
Snímky pak lze jednoduše složit v počítači například ve volně šiřitelném programu Startrails (ke stažení zdarma na http://www.startrails.de/html/software.html) a výslednou fotografii upravit například v programu FotoFilter (zdarma na https://www.slunecnice.cz/sw/photofiltre-free/). Takto můžeme docílit mnohem kvalitnějších výsledků než jednou dlouhou expozicí, ale vzhledem k omezené životnosti závěrky je pořízení několika set fotografií investičně značně drahé.
Kvalitnějších výsledků lze dosáhnout touto metodou i u fotoaparátů umožňujících dlouhou expozici tak, že si nastavíme snímání jednotlivých snímků a zvolíme čas kolem 600 sec. Opakování snímků dosáhneme obsluhou kabelové spouště (interval mezi ukončením expozice snímku a dalším stisknutím spouště musí být co nejkratší - v obloucích vykreslenách hvězdami by bylo znát každé přerušení). Pohodlnější je použití dálkového ovladače s časovačem, který vše vykoná za nás a my si můžeme zatím schrupnout. Za tři hodiny vyfotíme 18 snímků, což je k závěrce šetrnější než 480 snímků při pomalém kontinuálním snímání.


Startrails - jak na to? Foto: © Karel Ženíšek