Abych se vyhnul nudným tabulkám popisujícím jeho rozměry, váhu, jasnost a dráhu, přepočítal jsem některé jejich údaje a porovnal je se Zemí:
Měsíc má 3,7 krát menší průměr než Země, je 81 krát lehčí, má 6 krát menší tíhové zrychlení (dříve jsme tomu říkali gravitace a ještě dříve přitažlivost), světlo, které se při úplňku odráží od Měsíce osvětluje povrch Země 64 krát menší intenzitou, než Země osvětluje povrch Měsíce při novu. Měsíc se od Země vzdaluje (zvětšuje poloměr oběžné dráhy) rychlostí 3,8 cm za rok, takže sedmdesátiletí by naměřili vzdálenost k Měsíci o cca 2,75 metru větší, než byla při jejich narození.
Rozdíl nejvyšší a nejnižší teploty na povrchu Měsíce je 371°C.

Měsíc, vzhledem k jeho velkému jasu, můžeme poměrně dobře pozorovat nejen ve velkých městech znečištěných světelným smogem od veřejného osvětlení, ale je dokonce pozorovatelný i na čisté denní obloze.
Vidíme na něm krátery od nichž se táhnou světlejší linie a tmavší útvary kterým říkáme moře. Voda tam samozřejmě není, za jejich tmavou barvu mohou srážky s poměrně velkými planetkami které vytvořily obrovské krátery, které vulkanická činnost Měsíce před milióny let částečně vyplnila čedičovými lávami které po ztuhnutí vytvořily tmavé plochy - měsíční moře.

Minerály které obsahují sloučeniny kovů slabě zabarvují měsíční povrch do různých barev. Barvy jsou ovšem nevýrazné a jsou trochu k rozeznání v dobrém dalekohledu a zejména na kvalitní fotografii se zvýšenou saturací barev. Pokusil jsem se barvy zachytit. Tři fotografie, které jsem nafotil jsem složil a zvýraznil barvu výsledné fotografie, na kterou se můžete podívat po kliknutí zde .
Možná jste si všimli, že Měsíc stoupající od obzoru k zenitu mění výrazně svou barvu od červené nebo oranžové přes žlutou až k slabě do žluta zabarvené šedé. U obzoru měsíční světlo prochází přes zemskou atmosféru po dlouhé dráze. Atmosféra rozptyluje modré paprsky, tím je zeslabuje a převahu získávají červené paprsky, které jsou atmosférou rozptylovány méně. Stejně tak velká délka průchodu měsíčního světla u obzoru má na svědomí značné snížení měsíčního jasu a expozice při fotografování musí být u obzoru delší, než když je Měsíc vysoko.
Když je čistá obloha fotografové Mléčné dráhy, hvězd a meteorů měsíční světlo často proklínají. Přesvětluje slabší objekty noční oblohy a komplikuje jejich pozorování.
Často se mluví o vlivu Měsíce na člověka. Nepatrný vliv na lidskou psychiku mít může, ale není to nic proti jeho působení na Zemi. Jeho postavení vůči Zemi způsobuje střídání přílivu a odlivu, při nichž na některých místech oceánů je rozdíl hladin až několik metrů.


Zajímavosti o Měsíci Foto: © Karel Ženíšek TOPlist